Uwaga!
Przeglądasz stronę archiwalną gimnazjum. Nie będzie ona aktualizowana. Aby zobaczyć najnowsze informacje, wejdź na stronę Szkoły Podstawowej nr 6 w Rawiczu.

GIMNAZJALIŚCI Z SIERAKOWA W INSTYTUCIE INŻYNIERII BIOMEDYCZNEJ!

   Dnia 23 stycznia br. uczniowie matematycznych klas Gimnazjum w Sierakowie kolejny raz uczestniczyli w pokazowych zajęciach i wykładach na Politechnice Wrocławskiej. Pod opieką prof. Wojciech Okrasińskiego oraz gimnazjalnych nauczycieli matematyki i fizyki, młodzież podzielona na grupy brała udział w zajęciach w Instytucie Inżynierii Biomedycznej na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej. 

  

   W laboratorium kierownik nowej pracowni badawczej – dr hab. inż. prof. nadzw. PWr Daoud Robert Iskander zaprezentował uczniom nowoczesny sprzęt do pomiarów i diagnozy oka stosowany w okulistyce i optyce. Profesor zwrócił szczególną uwagę młodzieży na ważną w kwestii prowadzonych badań i rozwoju techniki rolę matematyki jako podstawy dokonywanych pomiarów biomedycznych. Gimnazjaliści w praktyczny sposób mogli oglądać własną siatkówkę oka, czy nerw wzrokowy na ekranie tomografu ocznego. Mieli także okazję zobaczyć najbardziej zewnętrzna warstwę oka – tzw. film łzowy dzięki prezentowanej aparaturze. Grupa specjalistów prof. Iskandera współpracuje z matematykami i fizykami Wydziału Elektroniki PWr. oraz Uniwersytetem Medycznym zajmując się fizyką oka oraz zagadnieniami zmian ciśnienia wewnątrzczaszkowego, oprzyrządowaniem optometrycznym i okulistycznym. Pozwoliło to wprowadzić na rynek nowy instrument pomiarowy do badań oka.

   Druga grupa gimnazjalistów udała się na Wydział Mechaniki PWr, gdzie została zapoznana z projektem i funkcjonowaniem nowoczesnej maszyny – koparki do wydobywania węgla kamiennego. Na zakończenie uczniowie zostali zapytani, czy wybór ich dalszej edukacji będzie związany z tą uczelnią oraz otrzymali zapewnienie z ust pracowników naukowych uczelni o właściwie podjętym wyborze gimnazjalnej klasy matematycznej i matematyczno – przyrodniczej z modelowaniem matematycznym. Warto również przypomnieć, iż realizowany w Gimnazjum w Sierakowie unikatowy w skali europejskiej projekt „Modelowanie matematyczne kluczem do przyszłości” realizowany jest pod patronatem naukowym Politechniki Wrocławskiej.

Monika Ogrodowicz

nauczyciel biologii i fizyki Gimnazjum w Sierakowie