Uwaga!
Przeglądasz stronę archiwalną gimnazjum. Nie będzie ona aktualizowana. Aby zobaczyć najnowsze informacje, wejdź na stronę Szkoły Podstawowej nr 6 w Rawiczu.

W STOCZNI GDAŃSKIEJ ODEBRALI CERTYFIKAT

   W dniach 12-13 czerwca br. delegacja uczniów pod opieką nauczycieli uczestniczyła w podsumowaniu programu Solidarna Szkoła, którego twórcą jest Centrum Edukacji Obywatelskiej. Program ten powstał we współpracy z powstającym Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Celem programu było głównie uświadomienie młodzieży szkolnej jaką rolę odegrał Związek Zawodowy „Solidarność” w tworzeniu podstaw demokracji w krajach Europy środkowo – wschodniej w okresie przemian polityczno – społecznych po 1989 roku. 

 

   Szkoły przystępujące do programu mogły wybrać dwie ścieżki: historyczną bądź społeczną. W naszej szkole za projekt odpowiedzialny był Szkolny Klub Europejski „Epsylon”. Wraz z uczniami wybraliśmy ścieżkę społeczną, ponieważ uznaliśmy, że w ramach zdobywania wiedzy o czasach Solidarności jeszcze postaramy się zrealizować jakiś szczytny cel, czyli pomóc naszemu ciężko choremu koledze. Wiedząc, że Jarek ma zagwarantowaną opiekę ze strony służby zdrowia postanowiliśmy zakupić sprzęt multimedialny, który pomoże mu spędzać czas w czasie pobytów w szpitalach. Nasz projekt nazwaliśmy „Solidarni dla Jarka”. Najpierw zorganizowaliśmy debatę szkolną, na której ustaliśmy wraz z młodzieżą kodeks solidarnych zachowań. Następnie rozpisaliśmy cykl imprez, z których dochód przeznaczymy na sprzęt dla naszego kolegi. Członkowie klubu z wielką werwą zabrali się do działań. Zaplanowaliśmy sprzedaż produktów żywnościowych wśród uczniów, stroików wielkanocnych, dwie duże imprezy siatkarskie zarówno dla uczniów jak i dorosłych mieszkańców miasta. Do współpracy udało nam się namówić nie tylko uczniów naszej szkoły, ale także władze samorządowe w osobie Pana Burmistrza Tadeusza Pawłowskiego, strażaków, leśników, kibiców Lecha Poznań, samorząd szkolny, świetlicę szkolną, a także nauczycieli, którzy nas wspomagali. Nie spodziewaliśmy się, że uda nam się zebrać taką kwotę ale wynikało to też z wielkiej empatii jaką młodzież i wyżej wymienione instytucje oraz organizacje okazali naszemu choremu koledze. Po podsumowaniu tych różnych imprez zakupiliśmy tablet dla Jarka wraz z osprzętem, czym sprawiliśmy mu dużą niespodziankę.

   W nagrodę pięć uczennic: Dagmara Konury, Sara Łukaszewska, Agata Michalak, Agata Nadrowska i Natalia Stanisławska wraz z opiekunem – p. Rafałem Dziewięckim oraz p. Piotrem Mośkiem – dyrektorem gimnazjum zostało zaproszonych na konferencję podsumowującą projekt „Solidarnej Szkoły”. Zostaliśmy wybrani spośród ponad 100 szkół realizujących przedsięwzięcie do najlepszej piętnastki. Na tym spotkaniu uczniowie mogli poznać wiele znakomitych postaci zarówno z historii „Solidarności”: Bogdana Lisa, Bożenę Rybicką – Grzywaczewską, ale też dziennikarzy czy działaczy społecznych – Michała Szlagę, Danutę Kobzdej, Annę Miller, Janinę Ochojską, Teresę Kubrak, Łukasza Darskiego i wielu innych. Uczniowie na początku warsztatów przedstawiali własne projekty. Następnie uczniowie mogli pytać specjalistów z różnych dziedzin o tematy związane chociażby z tworzeniem projektów, czy o historyczne konteksty minionych czasów. Natomiast nauczyciele zwiedzali jeszcze nie otwarte dla turystów Europejskie Centrum Solidarności. Na koniec wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni za zrealizowane projekty książkami dotyczącymi historii „Solidarności”, jak również wręczone zostały certyfikaty SOLIDARNEJ SZKOŁY. Wyjazd delegacji był możliwy dzięki wydatnemu wsparciu Rady Rodziców Gimnazjum w Sierakowie.

 

Rafał Dziewięcki

Nauczyciel historii w Gimnazjum w Sierakowie