NASZ UDZIAŁ W PROGRAMIE "SOLIDARNA SZKOŁA"

Projekt „Solidarni dla Jarka”

4 marca 2014 roku szkolny klub europejski „€psylon” zorganizował debatę na temat  „Co to jest solidarność i w czym się przejawia?”. W czasie jej trwania ustaliliśmy i zapisaliśmy „Kodeks Solidarnych Zachowań”. W kodeksie pojawiły się takie punkty jak:

• —Jesteśmy solidarni wobec siebie
  • —Pomagamy tym, którzy tej pomocy potrzebują
  • —Budujemy wspólnotę z osobami niepełnosprawnymi

Wtedy narodziła się idea pomocy choremu uczniowi . Zdecydowaliśmy, że z pomocą społeczności szkolnej, lokalnej i innych organizacji solidarnie zbierzemy pieniądze dla Jarka . Zaczęliśmy swoje działania. Zorganizowaliśmy mecz, spotkanie z myśliwymi, strażą pożarną, a także sprzedaż sałatek i stroików wielkanocnych. Poza tym cały czas byliśmy obecni w lokalnej prasie.

Organizacja meczów charytatywnych

W pierwszy kwietniowy weekend odbyły się dwa turnieje siatkarskie, z których dochód przeznaczyliśmy na naszą akcję. W pierwszym brali udział dorośli. W drugim zaś uczestniczyli uczniowie.

Spotkanie z myśliwymi i Strażą Pożarną

Myśliwi z Rawickiego Koła Łowieckiego „DROP” oraz Rawicka Ochotnicza Straż Pożarna także zaangażowali się w projekt „Solidarni dla Jarka”.

Sprzedaż sałatek i stroików wielkanocnych

W kwietniu odbył się kiermasz wielkanocny. Uczniowie sprzedawali stroiki wielkanocne, które sami ręcznie przygotowali. Sprzedawano także sałatki, drobne wypieki oraz paszteciki z niespodziankami.

Spotkanie z burmistrzem

W ramach projektu „Solidarna Szkoła” szkolny klub europejski „€psylon” spotkał się także z burmistrzem Rawicza. Opowiadał on jak wyglądało życie w czasach komuny i powstawania ruchu „Solidarność”.

Finał projektu „Solidarni dla   Jarka”

Efektem końcowym był zakup sprzętu elektronicznego dla chorego ucznia- Jarka. W czasie naszej kampanii uzbieraliśmy 1100 złotych. Jarek otrzymał tablet, z którego na pewno skorzysta podczas pobytu w szpitalu.

Solidarność

Podczas całego projektu zastanawialiśmy się co to jest solidarność i w czym się przejawia. Teraz już wiemy że solidarność to:

• Pomaganie innym
  • Budowanie wspólnoty z niepełnosprawnymi osobami
  • Udzielanie pomocy każdego rodzaju
  • Przełamywanie stereotypów i uprzedzeń