Uwaga!
Przeglądasz stronę archiwalną gimnazjum. Nie będzie ona aktualizowana. Aby zobaczyć najnowsze informacje, wejdź na stronę Szkoły Podstawowej nr 6 w Rawiczu.

SIERAKOWSCY GIMNAZJALIŚCI W NORWEGII!

   Grupka uczniów Gimnazjum w Sierakowie w dniu 22 września wybrała się na kilkugodzinną wycieczkę do Norwegii. Wylecieliśmy z lotniska we Wrocławiu, aby po 1,5 godzinie poczuć klimat norweskich fiordów. Miasteczko Sandefjord   położone w południowej Norwegii, około godziny drogi od Oslo nad zatoką Skaggerak.  Miasto słynie z faktu, że jest wielorybniczą stolicą Norwegii z własną flotą, która wypływała na oceany całego świata. Jest też słynnym międzynarodowy, eleganckim kurortem, który pełnił dla Norwegii funkcję podobną do tej, którą pełni w Polsce Sopot.  Teren ten należy do najbardziej nasłonecznionych i ciepłych miejsc w Norwegii.

 

W trakcie kilkugodzinnej wyprawy mieliśmy okazję zwiedzić miasteczko, które ma typową zabudowę norweską, przejść się typowo norweskimi „białymi ulicami”. Wstąpić do muzeum wielorybnictwa dowiedzieć się jak wyglądały statki „fabryki” (na których  znajdował się piec do wytopu tłuszczu, olbrzymia ładownia do jego składowania, około trzech łodzi wielorybniczych, około trzech łodzi ratowniczych, oddzielne kabiny oficerów i marynarzy), zobaczyć kapliczkę w porcie. W trakcie zwiedzania portu niektórzy mieli okazję zanurzyć stopy w  morzu. Wspięliśmy się również na fiord o wysokości 123 m, z którego rozpościera się malowniczy widok na miasteczko, port i dalej na morze północne. Wyjazd ekstremalny, ale zostanie w pamięci na długo!

 

Patrycja Chudzińska

Nauczycielka języka angielskiego w Gimnazjum w Sierakowie