MŁODZI DZIENNIKARZE Z CAŁEGO POWIATU

W Gimnazjum w Sierakowie 8 czerwca już po raz czwarty został rozstrzygnięty Powiatowy Konkurs Młodych Dziennikarzy. Konkurs w poprzednich latach dotyczył wydawanych w szkołach gazetek i rywalizowały między sobą zespoły redakcyjne różnych szkół, ale w późniejszym okresie został przekształcony w konkurs indywidualny.

Zadaniem uczniów jest stworzenie dowolnej formy dziennikarskiej, włącznie ze współczesnym dziennikarstwem telewizyjnym czy internetowym. Jednak wszyscy uczestnicy postawili na tradycyjne dziennikarstwo – przeprowadzali wywiady czy pisali recenzje. Prace oceniane były w dwóch kategoriach: szkoły podstawowe oraz gimnazja. W ocenie prac brane były pod uwagę trzy kryteria:

• zawartość merytoryczna pracy (zgodność tematyki z tytułem, poprawność formy wypowiedzi dziennikarskiej);

• poprawność językowa;

• estetyka pracy, układ graficzny.

W jury zasiadały w tym roku dwie nauczycielki – organizatorki konkursu: p. Magdalena Stańko oraz p. Patrycja Oleksiuk. Za każde kryterium mogły przyznać po 10 punktów, a więc uczestnicy mieli możliwość zdobyć łącznie maksymalnie 60 punktów. Wszystkie nadesłane prace były na bardzo wysokim poziomie i trudno było wyłonić laureatów. Ostatecznie organizatorki postanowiły nagrodzić jedną pracę z każdej kategorii.

Wśród gimnazjalistów najlepsza okazała się Zuzanna Sroka z Gimnazjum w Miejskiej Górce, natomiast miejsce pierwsze wśród uczniów szkół podstawowych zajął Przemysław Świst ze Szkoły Podstawowej w Miejskiej Górce. Laureaci otrzymali odtwarzacze video mp3 oraz pendrive'y zakupione ze środków otrzymanych z Urzędu Miasta i Gminy Rawicz.

Serdecznie gratulujemy dziennikarskiego polotu oraz talentu i liczymy, że w przyszłym roku otrzymamy równie interesujący zestaw prac.

Magdalena Stańko

Gimnazjum w Sierakowie