Uwaga!
Przeglądasz stronę archiwalną gimnazjum. Nie będzie ona aktualizowana. Aby zobaczyć najnowsze informacje, wejdź na stronę Szkoły Podstawowej nr 6 w Rawiczu.

SIERAKOWO CENTRUM EUROPY? MIĘDZYNARODOWE WARSZTATY W GIMNAZJUM W SIERAKOWIE

   W dniach 26 – 30 września 2016 roku Gimnazjum im. Adama Olbrachta Przyjmy – Przyjemskiego w Sierakowie gościło uczniów i nauczycieli z dziewięciu państw europejskich: Czech, Grecji, Holandii, Hiszpanii, Niemiec, Norwegii, Portugalii, Słowacji oraz Turcji. Spotkanie obejmowało wszystkie szkoły biorące udział w trzyletnim międzynarodowym projekcie ERASMUS+ „Power to the Pupils”, w którym sierakowska placówka jest jedynym polskim przedstawicielem.

 

   W pierwszym dniu wizyty uczestnicy mieli okazję spotkać się z dyrektorem szkoły, który przedstawił gościom multimedialną prezentację poświęconą gimnazjum, zwiedzić całą placówkę, wziąć udział w uczniowskich prezentacjach w kinie poświęconych tradycjom muzycznym krajów europejskich. Zakończeniem dnia było spotkanie w Urzędzie Miejskim Gminy Rawicz wszystkich uczestników wymiany z zastępcą Burmistrza Gminy Rawicz – Panem Pawłem Szybajem oraz Przewodniczącym Rady Miejskiej Gminy Rawicz – Panem Markiem Przybylskim; przedstawiciele lokalnych władz przedstawili gościom miasto wraz z jego zasadniczymi zabytkami oraz omówili charakter prac Rady Miejskiej. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali pamiątkowe souveniry poświęcone naszemu miastu.

   W kolejnych dwóch dniach pobytu nauczyciele i uczniowie z wszystkich krajów wzięli udział w specjalnie na tę okoliczność zorganizowanej wycieczce do Krakowa i Wieliczki, jak również w ciszy i skupieniu zwiedzili obóz koncentracyjny w Auschwitz - Birkenau.


   W czwartek uczniowie uczestniczyli w szkole w profesjonalnych warsztatach poświęconych naukom przyrodniczym, warsztatach muzycznych oraz zajęciach sportowych; nauczyciele zaś wzięli udział w warsztatach pn. „New Technologies in Teaching”, które prowadziła Pani Dorota Giżyńska z PWSZ w Lesznie (z którą to uczelnią od dwóch już lat współpracuje sierakowskie gimnazjum). Na zakończenie dnia organizatorzy przygotowali dla wszystkich uczestników spotkania wspólną kolację z nauczycielami, rodzicami oraz uczniami zaangażowanymi w projekt Erasmus+, która miała miejsce w holu szkolnym; kolację poprzedził krótki występ muzyczny przygotowany przez pracowników gimnazjum.

   Międzynarodowe warsztaty w Polsce były kolejnym elementem realizacji trzyletniego projektu „Power to the Pupils” finansowanego przez Agencje Narodowe poszczególnych krajów Unii Europejskiej. Były one niezwykłą okazją do: poznawania historii i kultur partnerskich państw, doskonalenia znajomości języka angielskiego, jak również budowania tolerancji i porozumienia pomiędzy uczestnikami warsztatów. Przez tydzień zatem życie szkoły przepełnione było wydarzeniami o międzynarodowym charakterze, dając swoim uczniom możliwość uczestnictwa w przedsięwzięciach rozwijających ich kompetencje językowe, a przede wszystkim wzmacniających tożsamość Polaka oraz Europejczyka.

Piotr Mosiek

Dyrektor Gimnazjum w Sierakowie