Uwaga!
Przeglądasz stronę archiwalną gimnazjum. Nie będzie ona aktualizowana. Aby zobaczyć najnowsze informacje, wejdź na stronę Szkoły Podstawowej nr 6 w Rawiczu.

SIERAKOWSKIE EKONOMISTKI W STOLICY

   4 listopada w Warszawie odbyła się jedenasta gala Klubu Przedsiębiorczych Nauczycieli IMPULS, działającego przy Narodowym Banku Polskim. Gimnazjum w Sierakowie reprezentowane było podczas tej doniosłej uroczystości przez panią Magdalenę Stańko, która po raz szósty zdobyła tytuł Najlepszego Nauczyciela Przedsiębiorczości w województwie wielkopolskim (ex aequo z panią Jadwigą Dworecką z Gimnazjum nr 1 w Rawiczu), a Szkolny Klub Przedsiębiorczości reprezentowały dwie uczennice klasy 3 F: Alicja Grześkowiak oraz Patrycja Olszak.

   Wizyta rozpoczęła się od zwiedzania otwartego wiosną tego roku Centrum Pieniądza im. Sławomira S. Skrzypka – zasłużonego dawnego prezesa NBP. Centrum jest to nowoczesny kompleks sal multimedialnych, które przedstawiają historię pieniądza, historię bankowości światowej i polskiej, jak również składają się na nie: laboratorium autentyczności – w którym można sprawdzić, czy banknot jest prawdziwy, czy fałszywy; sala projektowania banknotów – w której pokazane są kolejne etapy powstawania projektów, jak również cały używany do tego przez grafików sprzęt. Młodzież ma okazję obejrzeć wnętrze bankomatu i skorzystać z pokazowego modelu, który zamiast gotówki „wypłaca” naklejkę. Na kolejnym poziomie można obejrzeć dokładnie replikę drzwi skarbca bankowego oraz zapoznać się z mechanizmem ich działania, a w sali obok każdy ma możliwość potrzymać przez chwilę 12,5-kilogramową sztabkę złota o wartości ponad 2 miliony zł. Niedaleko stoi wóz opancerzony, przy którym zwiedzający widzą umundurowanie oraz broń strażnika czy też pudło, w którym znajduje się milion zł w banknotach dziesięciozłotowych. Centrum zawiera też gabloty ze zniszczonymi banknotami, które klienci wymienili na nowe – pamiętać jednak należy, że jeśli duża część banknotu jest zniszczona, wtedy bank w nowych wypłaca tylko połowę wartości!

   Przedstawicielki sierakowskiego gimnazjum spędziły w centrum półtorej godziny, choć zdecydowanie ogrom eksponatów i multimediów pozwoliłby na kilkugodzinne nawet zwiedzanie.

   O godzinie 13 rozpoczęła się oficjalna część wizyty, którą otwarły przemówienia prezesa NBP profesora Adama Glapińskiego oraz prezesa Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości Zbigniewa Modrzewskiego. Następnie odbyła się ceremonia wręczenia nagród najlepszym nauczycielom poszczególnych województw oraz najlepszym nauczycielom w całym kraju. Uroczystość zamknęła profesor Dorota Bartyzel – Dukaczewska wykładem o mindfullness, czyli możliwościach ludzkiego umysłu, ludzkiej uwagi oraz umiejętności rozwijania funkcji poznawczych, a także o związku tej tematyki z przedsiębiorczością.

   Po części oficjalnej dziewczęta wraz z p. Stańko udały się na godzinny spacer ulicami Warszawy, podziwiając urok Krakowskiego Przedmieścia. Wróciły do Rawicza z kolejnymi siłami do dalszej pracy i głowami pełnymi pomysłów na dalszą działalność Szkolnego Klubu Przedsiębiorczości.

 Magdalena Stańko

Nauczyciel w Gimnazjum w Sierakowie