GIMNAZJUM W SIERAKOWIE I „OTWARTA FIRMA”

„Otwarta firma” to ogólnopolski projekt Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości (http://www.otwarta-firma.junior.org.pl/) mający na celu zorganizowanie i przeprowadzenie spotkań młodzieży z lokalnymi firmami i przedsiębiorstwami, jak również wspieranie postaw przedsiębiorczych oraz inicjatyw młodych ludzi. Dla szkoły jest to wspaniała okazja do poszerzenia oferty edukacyjnej dla uczniów, jak też rozwinięcia współpracy z leżącymi w pobliżu zakładami pracy.

Gimnazjum w Sierakowie przystąpiło do projektu po raz drugi, jednak pierwszy raz na tak dużą skalę. W ubiegłym roku dwie grupy uczniów w ramach programu zwiedziły firmę FERRPOL Bracia Matuszewscy sp. z o. o., natomiast w tym roku koordynatorki programu – p. Weronika Stankiewicz oraz p. Magdalena Stańko - zaplanowały spotkania w taki sposób, aby wszyscy uczniowie mogli w nich wziąć udział.

W poniedziałek 14 listopada pierwsza z firm – ZPB Kaczmarek S. A. - rozłożyła w stołówce szkolnej swoje stanowisko, które aż do środy wyposażone było w duży telewizor wyświetlający przez cały dzień informacje o zakładzie, jego profilu produkcyjnym oraz historii. Następnego dnia, we wtorek, kolejno dla wszystkich roczników odbyły się spotkania z przedstawicielami trzech dużych rawickich firm:

• ZPB Kaczmarek S. A.

• FERRPOL Bracia Matuszewscy sp. z o. o.

• Lakiernictwo Sierakowski Czesław

Firmę ZPB Kaczmarek reprezentował pan Wenancjusz Płóciennik, który przedstawił młodzieży dużą porcję informacji o produkcji, jej technice, kontroli jakości, rozszerzaniu oferty firmy, rozwoju firmy, jak również opowiedział o zatrudnieniu pracowników – jakie zawody i wykształcenie są wymagane przy ubieganiu się o pracę, jakie umiejętności czy cechy osobowości są mile widziane. Uczniowie mieli również możliwość obejrzenia filmików dotyczących linii produkcyjnej, pracowników oraz historii firmy.

Pan Maciej Szulc opowiedział młodzieży o przedsiębiorstwie FERRPOL wspierając się bogatą prezentacją multimedialną, dzięki której gimnazjaliści poznali szczegóły dotyczące produkowanych elementów, sposobów sprawdzania ich jakości, ekspansji firmy na kraje europejskie czy też posiadanych certyfikatów ISO. Spora część prezentacji dotyczyła dróg edukacyjnych, jakie należy wybrać, aby w przyszłości znaleźć zatrudnienie w tejże firmie. P. Szulc opowiedział też kilka szczegółów odnośnie wymagań wobec przyszłych pracowników i zachęcił młodzież do kształcenia się w technicznych kierunkach oraz do odbywania praktyk zawodowych w firmie.

O firmie Lakiernictwo Sierakowski Czesław mówiła pani Maria Orlińska, pracująca tam od 9 lat. Omawianie istoty prowadzenia przedsiębiorstwa, jego historii oraz profilu produkcji również było wsparte pomocami multimedialnymi – filmem i prezentacją, które jasno i w przystępny sposób wyjaśniły uczniom sposób działania przedsiębiorstwa, jak i podobne aspekty, jak w przypadku poprzednich zakładów. Dodatkowo tutaj p. Orlińska wspomniała uczniom o możliwościach pracy sezonowej – wakacyjnej oraz możliwości odbywania praktyk zawodowych w zawodzie lakiernik bądź pomocnik lakiernika.

Prezentacje firm spotkały się z dużym zainteresowaniem gimnazjalistów, którzy uważnie je śledzili i chętnie po spotkaniach sięgali po ulotki z firm, wizytówki czy też notowali dane kontaktowe, by być może w przyszłości skierować swe kroki zawodowe w tym kierunku.

Dziękujemy serdecznie wymienionym przedsiębiorstwom oraz ich przedstawicielom za poświęcony czas, zaangażowanie i chęci, by pomóc młodzieży w wyborze ich życiowej drogi. Cieszymy się, że nasza współpraca układa się harmonijnie i liczymy na dalsze wspólne projekty.

Weronika Stankiewicz

Magdalena Stańko