„UWOLNIONE KSIĄŻKI” – BOOKCROSSING W GIMNAZJUM W SIERAKOWIE

Dnia 18 listopada br. w Gimnazjum w Sierakowie odbyło się symboliczne otwarcie „Półki uwolnionych książek”, gabloty działającej w ramach ogólnoświatowej akcji bookcrossingowej. Było to możliwe dzięki fundatorowi, firmie RFWW RAWAG Sp. z o.o, z ramienia której przecięcia wstęgi dokonał Pan Dariusz Marchewka - Członek Zarządu i jej Dyrektor Handlowy. W przedsięwzięciu, które otworzył dyrektor szkoły – Pan Piotr Mosiek, uczestniczyli nauczyciele bibliotekarze: Pani Maria Starczewska – emerytowany nauczyciel naszej szkoły, oraz obecne bibliotekarki – Pani Maria Rajewska i Pani Sylwia Henkulak – Matysiak, jak również uczniowie sierakowskiej placówki.

Bookcrossing to nowoczesna i oryginalna forma upowszechniania czytelnictwa polegająca na tzw. „uwalnianiu książek”. Idea powstała w Stanach Zjednoczonych w 2001 r. za sprawą programisty komputerowego Rona Hornbakera. Swój pomysł nazwał bookcrossingiem, co oznacza w dosłownym tłumaczeniu książko-krążenie lub inaczej książka w podróży. Bookcrossing działa w tej chwili w wielu miejscach na całym świecie i od 2003 r. stał się popularny również w Polsce. Główną ideą ruchu bookcrossingu jest celowe przekazywanie swoich książek, oznaczanie stosowną etykietą i pozostawianie w takich miejscach, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Takimi miejscami są często ławki w parkach, autobusy lub oficjalne półki w kawiarniach, szkołach, pubach lub innych miejscach użyteczności publicznej.

W Gimnazjum w Sierakowie jest to gablota znajdująca się w holu szkoły, obok biblioteki. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie www.bookcrossing.pl. Tam też można śledzić losy danej książki. Zapraszamy wszystkich chętnych odwiedzających gimnazjum do skorzystania ze zgromadzonych zbiorów. Jeśli natomiast ktoś zechce „uwolnić książkę” poprzez naszą półkę prosimy o przyniesienie jej najpierw do biblioteki szkolnej.

Sylwia Henkulak-Matysiak

Nauczyciel bibliotekarz Gimnazjum w Sierakowie