UCZNIOWIE GIMNAZJUM W SIERAKOWIE W HOLANDII NA PODSUMOWANIU PROJEKTU ERASMUS+

W dniach od 3 do 11 marca br. uczniowie i nauczyciele Gimnazjum w Sierakowie uczestniczyli w ostatnim już spotkaniu w ramach programu Erasmus + w Holandii. Szkoła Canisius w miejscowości Almelo jest głównym koordynatorem projektu „ Power to the Pupils”, w którym uczestniczy nasza szkoła. W wizycie brało udział 6 uczniów i 3 nauczycieli. W trakcie naszego pobytu uczniowie i nauczyciele z 9 państw mieli okazję zwiedzić holenderską szkołę, która może być uznawana ze jeden z niewielu wzorów bardzo dobrze wyposażonej szkoły, szkoły na miarę 21 wieku. Uczniowie mają możliwości poza obowiązkowymi przedmiotami , wybór tych przedmiotów z którymi wiążą swoją dalszą przyszłość.

Uczniowie uczestniczyli w lekcjach, budowali roboty, tworzyli flog (blog fotograficzny). Ponadto brali udział w zajęciach sportowych. Polscy gimnazjaliści zaprezentowali przed uczniami tamtejszej szkoły wcześniej przygotowane prezentacje na temat wolnego czasu wśród nastolatków.
   Byliśmy zaproszeni także do burmistrza miejscowości Almelo gdzie zapoznano nas z pracą tamtejszego urzędu.
W kolejnym dniu uczniowie szkoły holenderskiej zaprezentowali się w programie artystycznym „The voice of Canisius”.
Ponadto mieliśmy możliwość zwiedzienia Amsterdamu, Volendamu i Zandvoortu. W ostatnim dniu wszyscy uczestnicy spotkania mieli okazję sprawdzić swoją wytrzymałość fizycną i odwagę w parku linowym.
   Dla nauczycieli zorganizowane zostały warsztaty na temat: „Promotion in the media”, omawiano tworzenie filmów w greenscreen. Jest to technika obróbki obrazu polegająca na zmianie tła w jednolitym kolorze na dowolny obraz.
   Międzynarodowe warsztaty finansowane przez Agencję Narodową poszczególnych krajów UE pozwoliły na wzięcie udziału w wymianach 35 uczniom i 7 nauczycielom. Wszystkie te spotkania były okazją do poznania tradycji, kultury i historii poszczególnych państw, doskonalenia języka angielskiego, poznania systemu edukacyjnego, jak również budowania tolerancji i porozumienia pomiędzy uczestnikami.
   Celem trzyletniego projektu było między innymi podniesienie świadomości uczniów związanej z różnymi zagadnieniami dnia codziennego min.: aktywności obywatelskiej, innowacji technologicznych, wykorzystywania technologi informacyjno - komunikacyjnej itp. Istotą projektu była wymiana doświadczeń w zakresie kształtowania twórczych osobowości uczniów i popularyzacja języka angielskiego.
Holenderskie spotkanie było ostatnim i równocześnie podsumowaniem trzyletnej współpracy partnerów z 10 państw.

Patrycja Chudzińska
Nauczyciel języka angielskiego w Gimnazjum w Sierakowie