Uwaga!
Przeglądasz stronę archiwalną gimnazjum. Nie będzie ona aktualizowana. Aby zobaczyć najnowsze informacje, wejdź na stronę Szkoły Podstawowej nr 6 w Rawiczu.

GIMNAZJALIŚCI Z SIERAKOWA W LOKALNYCH ZAKŁADACH PRACY

   W ostatnim czasie gimnazjaliści z Sierakowa uczestniczyli w wycieczkach zawodoznawczych po rawickich firmach. Celem tych działań było pokazanie młodym ludziom, jak funkcjonują zakłady na rawickim rynku pracy, czym się zajmują, jaka jest specyfika pracy poszczególnych firm, oraz na jakie zawody jest zapotrzebowanie, w jakich kształcić i zdobywać praktykę mogą potencjalni przyszli młodzi pracownicy.

 

   Pierwszą z firm był ZPB Kaczmarek, po której oprowadzał pan Wenancjusz Płóciennik - kierownik ds. produkcji. Przedstawił On młodzieży dużą porcję informacji o produkcji, jej technice, kontroli jakości, rozszerzaniu oferty firmy, rozwoju firmy, jak również opowiedział o zatrudnieniu pracowników – jakie zawody i wykształcenie są wymagane przy ubieganiu się o pracę, jakie umiejętności czy cechy osobowości są mile widziane. Uczniowie mieli możliwość zwiedzenia zakładów zarówno w Rawiczu jak i w Prusicach. Zwiedzanie w Prusicach uczniowie rozpoczęli od części biurowej, gdzie p.dr inż. G. Śmiertka zaprezentował młodzieży filmiki dotyczące linii produkcyjnej, pracowników oraz historii firmy, następnie oprowadził grupę po zakładzie. Tam gimnazjaliści mogli zobaczyć gotowy wyprodukowany towar.

   Firma Gazomet w Rawiczu, to kolejny punkt zawodoznawczej wycieczki uczniów. Jest to firma zaopatrująca gazownictwo i górnictwo naftowe w Polsce w światowej klasy urządzenia przeznaczone m.in. do budowy sieci przesyłowych gazu ziemnego i sieci dystrybucyjnych gazu ziemnego. Gazomet jest producentem urządzeń ciśnieniowych, kurków kulowych i stacji gazowych. W zakładzie uczniów przywitał pan Artur Łukowiak- kierownik produkcji, który pokrótce przedstawił historię firmy, opowiedział o procesie produkcji i wytwarzanych produktach. Następnie uczniowie w dwóch grupach z p. A. Łukowiakiem i p. A. Młynarzem zwiedzali sale produkcyjne, poznali funkcjonowanie maszyn skrawających, zobaczyli stanowiska pracy ślusarzy, spawaczy, operatorów maszyn skrawających i lakierników.

   Kolejną firmą, którą odwiedzili uczniowie był zakład Czesław Sierakowski Lakiernictwo. Jest to rodzinna firma z bogatymi tradycjami malowania na mokro, założona w 1965 roku przez państwa Czesława i Mariannę Sierakowskich. Wycieczkę uczniowie rozpoczęli od części biurowej firmy. W sali konferencyjnej o historii powstania firmy opowiadał sam właściciel- pan Czesław Sierakowski. Wraz z panią Marią Orlińską opowiedzieli o profilu działalności, posiadanych certyfikatach oraz zatrudnieniu pracowników i systemie pracy. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną i poznali ciekawostki na temat firmy oraz produkowanych przez nią podzespołów. Następnie uczniowie zwiedzali część produkcyjną zakładu, po której oprowadzał uczniów pan Patryk Pieprzyk - menager produktu. Obejrzeli w pełni wyposażone 3 komory lakiernicze i sprzęt wykorzystywany w pracy lakiernika. Gimnazjaliści mieli też możliwość zobaczyć pomieszczenie gdzie odbywa się kontrola jakości. Podsumowaniem spotkania był konkurs przeprowadzony przez panią Marię Orlińską. Był to quiz wiedzy o firmie. Uczniowie zostali podzieleni na dwa zespoły. Zwycięska drużyna nagrodzona została słodkimi niespodziankami.

   Niezwykle ważnym elementem prozawodowego przygotowania uczniów jest także bardzo szeroka i kilkuletnia już współpraca Gimnazjum w Sierakowie z Firmą FERRPOL Braci Matuszewskich. Poza tradycyjnymi wizytami w zakładzie pracy kolejny, trzeci już raz wspólnie zorganizowany został Konkurs Wiedzy o Zawodach „Pomyśl o swojej przyszłości”, który rozstrzygnięty został w trakcie rozpoczęcia XV Rawickich Targów Edukacyjnych. Pierwsze miejsce zajął Hubert Misiek z klasy IIIF, drugie – Andrzej Kaczmarek z IIIG, trzecie zaś miejsce zajął Patryk Hanusek z klasy IIIE. Nagrody ufundowane przez Firmę FERRPOL oraz okolicznościowe dyplomy wręczyli: v-ce Prezes Zarządu Firmy – p. Tadeusz Matuszewski, p. Agata Basińska – Krupa – pedagog szkolny sierakowskiej placówki, p. Weronika Stankiewicz – szkolny doradca zawodowy oraz p. Piotr Mosiek – dyrektor Gimnazjum w Sierakowie.

Bardzo dziękuję wymienionym przedsiębiorstwom oraz ich przedstawicielom za poświęcony czas, zaangażowanie i chęci, by pomóc młodzieży w wyborze ich życiowej drogi.

Weronika Stankiewicz

Doradca zawodowy w Gimnazjum w Sierakowie