Uwaga!
Przeglądasz stronę archiwalną gimnazjum. Nie będzie ona aktualizowana. Aby zobaczyć najnowsze informacje, wejdź na stronę Szkoły Podstawowej nr 6 w Rawiczu.

KOLEJNY PROJEKT UNIJNY DLA GIMNAZJUM W SIERAKOWIE!

   W ramach realizacji zadania sierakowska placówka będzie miała okazję współpracować ze szkołami reprezentującymi następujące państwa: z Czech, Grecji, Hiszpanii, Holandii (główny koordynator projektu), Niemiec, Norwegii, Portugalii, Słowacji oraz Turcji. Celem projektu jest między innymi podniesienie świadomości uczniów związanej z zagadnieniami: aktywności obywatelskiej, wzorów życia rodzinnego, innowacji technologicznych oraz wykorzystania w codziennym życiu technologii informacyjno – komunikacyjnych, kuchni poszczególnych państw oraz ich kultury, ze szczególnym uwzględnieniem sztuk plastycznych i muzyki, aktywnego spędzania czasu wolnego poprzez sport i rekreację, jak również migracji w poszczególnych krajach. Istotnym celem jest także wymiana doświadczeń w zakresie kształtowania twórczych osobowości działalność uczniów poprzez działalność edukacyjną, jak również popularyzacja nauczania języka angielskiego wśród młodzieży europejskiej.

   Gimnazjum w Sierakowie po raz kolejny przystępuje do realizacji międzynarodowego przedsięwzięcia; wcześniej realizowało już kilkuletnie projekty: Energia w rękach konsumentów, Zdrowy Europejczyk, czy też Historia nauczycielką życia. Ogromne zaangażowanie w realizację tych zadań spotykało się zawsze z uznaniem ze strony współpartnerów projektów, jak również przekładało się na osiągnięcia szkoły chociażby w zakresie uzyskanych wyników na egzaminie zewnętrznym (szkoła nieprzypadkowo osiągnęła najwyższy w całym powiecie wynik z języka angielskiego, który jest językiem obowiązującym w unijnych przedsięwzięciach edukacyjnych). 

 

  

 

Krecik – prezentacja przygotowana przez uczniów naszej szkoły na temat flagi i hymnu Czech.

Sharing pairs – lista zadań do wykonania w ramach Erasmus +

Terminy spotkań w poszczególnych krajach w ramach programu ERASMUS+
Frequency and hosting countries of the short-term joint staff training events for teachers:
Norway - October 2014 
Germany - November 2014
Greece - March 2015
Turkey - May 2015
Portugal - October 2015
Spain - February 2016
Czech Republic - May 2016
Poland - October 2016
Slovakia - February 2017
Netherlands - May 2017

Logo Słowackie - zwycięskie logo projektu (logo, którym będą posługiwały się wszystkie państwa biorące udział w tym projekcie).

   W dniach od 01 do 07.03. 2015 roku w ramach programu Erasmus plus miało spotkanie projektowe w Grecji w miejscowości Makrakomi. Jest to miejscowość położona w środkowej Grecji. Liczba ludności to około 21 000 tysięcy. W trakcie spotkania została zaprezentowana prezentacja przygotowana przez naszych uczniów na temat flagi, hymnu kraju partnerskiego Czech. Uczniowie również nagrali krótki filmik recytując hymn czeski.

Krecik – prezentacja przygotowana przez uczniów naszej szkoły na temat flagi i hymnu Czech.

   W dniach od 03 do 09.05. 2015 roku uczniowie i nauczyciele naszej szkoły brali udział w spotkaniu w Turcji w miejscowości Adana. Sierakowskie Gimnazjum reprezentowało 8 uczennic i 2 uczniów: Maria Kośmider, Emilia Skulska, Emma Zembolt, Kinga Laskowska, Kaja Matuszewska, Martyna Pietruszka,Vanessa Knuła, Dominika Marszałek, Jan Lorek i Michał Wojtera, opiekunami były nauczycielki: Alicja Maciejak, Sylwia Kwaśna – Żyto, Patrycja Chudzińska. Grupa uczniów i nauczycieli miało okazję zasmakować prawdziwej Turcji, poznać tradycję i kulturę regionu. W trakcie zajęć w szkole uczniowie prezentowali przygotowaną wcześniej prezentację Power Point tym razem o sporcie greckim. Zwiedziliśmy Tarsus, Mersin i Kapadocję.

Prezentacja o greckim sporcie

Prezentacja z wizyty w Turcji

 

  

 

   W dniach 18 – 24 października 2015 roku grupa uczniów z Gimnazjum w Sierakowie – Oliwia Maciejak, Katarzyna Mierzyńska, Agata Nadrowska, Marta Nowak oraz Martyna Urbaniak, pod opieką nauczycieli – Patrycji Chudzińskiej, Pawła Łukasiewicza i Piotra Mośka, uczestniczyli w międzynarodowym spotkaniu w portugalskiej miejscowości Leiria. Spotkanie obejmowało wszystkie szkoły biorące udział w międzynarodowym projekcie ERASMUS+ „Power to the Pupils”.

   W pierwszym dniu wizyty uczestnicy mieli okazję spotkać się z dyrektorem szkoły Agrupamento de Escolas dr. Correia Mateus, zwiedzić całą placówkę, wziąć udział w ćwiczeniach o charakterze integracyjnym pn. „Breaking the ice”, jak również w grze miejskiej „Peddy Peper”.

   Uczniowie z Gimnazjum w Sierakowie przedstawili prezentację multimedialną na temat największych niemieckich festiwali kulturowych, która spotkała się z niezwykle ciepłym przyjęciem przez wszystkich uczestników warsztatów.

   "Pobyt w Portugalii możemy uznać za jak najbardziej udany. Wszystko przebiegało zgodnie z ustalonym wcześniej planem. Mogłyśmy poznać odmienne nam obyczaje i kulturę. Niezapomniane na pewno zostaną widoki Lizbony, średniowieczna wioska Òbidos, Rajski Ogród w Bombarral i miasteczko Nazarè, w którym ujrzałyśmy piękny krajobraz Oceanu Atlantyckiego. Ponadto nawiązałyśmy nowe znajomości z koleżankami i kolegami z innych krajów. Prezentacja, nad którą pracowałyśmy bardzo solidnie, wypadła wzorowo;-) Jednocześnie oglądałyśmy starania pozostałych uczniów, którzy równie dobrze przygotowali się do owego zadania. Ta wymiana międzynarodowa okazała się wspaniałą przygodą. Dzięki niej jesteśmy bogatsi o nowe wspomnienia i doświadczenia" tak podsumowały swój pobyt uczennice biorące udział w spotkaniu.

 

Prezentacja z wizyty w Portugalii

   W kolejnym spotkaniu w dniach od 7 do 13 lutego w ramach projektu unijnego Erasmus + „ Power to the Pupils” uczestniczyło dwoje nauczycieli z Gimnazjum w Sierakowie.

   Tym razem spotkanie miało miejsce w Hiszpanii w szkole Los Montechillo w miejscowości Coin.

   W trakcie wizyty miałyśmy okazje zwiedzić szkołę, uczestniczyć w lekcjach z plastyki, języka angielskiego oraz informatyki. Podczas tygodniowego meetingu brałyśmy również udział w warsztatach z Komunikacji międzyludzkiej, werbalnej i niewerbalnej, które zostały przygotowane przez Juliána Sesmero – rzecznika prasowego urzędu miasta Coin oraz Silvie Medina – aktorkę i dziennikarkę. Poznałyśmy Ángela Idígoras - znanego hiszpańskiego ilustratora i rysownika. Ponadto wszyscy uczestnicy spotkali z burmistrzem i zastępcą miasta w sali Ratusza.

   W projekcie biorą udział: Turcja, Grecja, Portugalia, Słowacja, Niemcy, Holandia, Czechy i Norwegia.

   W trakcie wizyty uczniowie z partnerskich szkół przygotowali krótki musical i zaprezentowali go podczas występów w teatrze Convento de Sta María. Nauczyciele, którzy uczestniczyli w spotkaniu bez uczniów musieli wyrecytowali popularny wiersz, my wybrałyśmy wiersz Juliana Tuwima „Lokomotywa”.

   W trakcie kolejnych dni każdy kraj zaprezentował przygotowaną wcześniej prezentację na temat rodziny. Sierakowscy gimnazjaliści: Karolina Fil, Jakub Sławiński, Jakub Jarosz, Krzysztof Słocki i Sebastian Karkosz nakręcili krótki film wcielając się w rodzinę norweską. W czasie pobytu miałyśmy okazję zwiedzić Malagę, Marbellę i Granadę.

Film o rodzinie norweskiej

Prezentacja na temat rodziny norweskiej

   W dniach od 3-9 kwietnia 2016 grupa uczniów Gimnazjum w Sierakowie - Paula Adamek, Karolina Fil, Jakub Jarosz, Jakub Sławiński i Krzysztof Słocki pod opieką nauczycieli Piotra Mośka, Patrycji Chudzińskiej i Pawła Łukasiewicza uczestniczyli w międzynarodowym spotkaniu w norweskiej szkole w miejscowości Horten. Spotkanie odbywało się w ramach programu "Power to the Pupils".
W trakcie wizyty uczestnicy  mieli okazję zwiedzić szkołę, wziąć udział w szkoleniach i wykładach poświęconych aplikacji GO LAB. W kolejnym dniu uczniowie przedstawiali krótkie filmiki oraz prezentację poświęcone tradycjom kulinarnym partnerskich państw.
Uczniowie Gimnazjum w Sierakowie charakteryzowali kuchnie turecką. Ponadto uczniowie i nauczyciele mieli okazję zwiedzić stolicę Norwegii- Oslo, skocznię Holmenkollen, Tjome, Tonsberg i Blefejell.  

 

Film o Turkish food

Prezentacja o Turkish food

   W dniach od 30 maja do 3 czerwca Gimnazjum w Sierakowie uczestniczyło w ostatnim w tym roku szkolnym spotkaniu w ramach Erasmus + Power to the Pupils. Spotkanie odbyło się w Czechach w miejscowości Breclav. W trakcie spotkania nauczyciele i uczniowie z 9 państw zwiedzali szkołę, nauczyciele brali udział lekcjach język angielskiego i niemieckiego, ponadto  odbyły się warsztaty z kreatywności. W trakcie tych warsztatów nauczyciele poznali idea wykorzystania różnych pomocy dydaktycznych z przedmiotów użytku codziennego. Myślenie kreatywne prowadzi do uzyskania oryginalnych i stosownych rozwiązań.  Uczniowie uczestniczyli w zajęciach sportowych i zajęciach z ceramiki. Przedstawili przygotowane wcześniej prezentacje Power Point na temat artystów wybranych krajów. Gimnazjaliści z Sierakowa przygotowali krótką prezentację o artystach z Holandii. W kolejnych dniach oprócz zajęć w szkole uczestnicy mieli okazję zobaczyć Pragę i  Brno.  

Kolejne spotkanie odbędzie się już we wrześniu w Gimnazjum w Sierakowie.

Film przedstawiający prezentację Gimnazjalistów z Sierakowa o artystach z Holandii.

SIERAKOWO CENTRUM EUROPY?
MIĘDZYNARODOWE WARSZTATY W GIMNAZJUM W SIERAKOWIE

   W dniach 26 – 30 września 2016 roku Gimnazjum im. Adama Olbrachta Przyjmy – Przyjemskiego w Sierakowie gościło uczniów i nauczycieli z dziewięciu państw europejskich: Czech, Grecji, Holandii, Hiszpanii, Niemiec, Norwegii, Portugalii, Słowacji oraz Turcji. Spotkanie obejmowało wszystkie szkoły biorące udział w trzyletnim międzynarodowym projekcie ERASMUS+ „Power to the Pupils”, w którym sierakowska placówka jest jedynym polskim przedstawicielem.
   W pierwszym dniu wizyty uczestnicy mieli okazję spotkać się z dyrektorem szkoły, który przedstawił gościom multimedialną prezentację poświęconą gimnazjum, zwiedzić całą placówkę, wziąć udział w uczniowskich prezentacjach w kinie poświęconych tradycjom muzycznym krajów europejskich. Zakończeniem dnia było spotkanie w Urzędzie Miejskim Gminy Rawicz wszystkich uczestników wymiany z zastępcą Burmistrza Gminy Rawicz – Panem Pawłem Szybajem oraz Przewodniczącym Rady Miejskiej Gminy Rawicz – Panem Markiem Przybylskim; przedstawiciele lokalnych władz przedstawili gościom miasto wraz z jego zasadniczymi zabytkami oraz omówili charakter prac Rady Miejskiej. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali pamiątkowe souveniry poświęcone naszemu miastu.
   W kolejnych dwóch dniach pobytu nauczyciele i uczniowie z wszystkich krajów wzięli udział w specjalnie na tę okoliczność zorganizowanej wycieczce do Krakowa i Wieliczki, jak również w ciszy i skupieniu zwiedzili obóz koncentracyjny w Auschwitz - Birkenau.
W czwartek uczniowie uczestniczyli w szkole w profesjonalnych warsztatach poświęconych naukom przyrodniczym, warsztatach muzycznych oraz zajęciach sportowych; nauczyciele zaś wzięli udział w warsztatach pn. „New Technologies in Teaching”, które prowadziła Pani Dorota Giżyńska z PWSZ w Lesznie (z którą to uczelnią od dwóch już lat współpracuje sierakowskie gimnazjum). Na zakończenie dnia organizatorzy przygotowali dla wszystkich uczestników spotkania wspólną kolację z nauczycielami, rodzicami oraz uczniami zaangażowanymi w projekt Erasmus+, która miała miejsce w holu szkolnym; kolację poprzedził krótki występ muzyczny przygotowany przez pracowników gimnazjum.
Międzynarodowe warsztaty w Polsce były kolejnym elementem realizacji trzyletniego projektu „Power to the Pupils” finansowanego przez Agencje Narodowe poszczególnych krajów Unii Europejskiej. Były one niezwykłą okazją do: poznawania historii i kultur partnerskich państw, doskonalenia znajomości języka angielskiego, jak również budowania tolerancji i porozumienia pomiędzy uczestnikami warsztatów. Przez tydzień zatem życie szkoły przepełnione było wydarzeniami o międzynarodowym charakterze, dając swoim uczniom możliwość uczestnictwa w przedsięwzięciach rozwijających ich kompetencje językowe, a przede wszystkim wzmacniających tożsamość Polaka oraz Europejczyka. 

 

 

 


UCZNIOWIE I NAUCZYCIELE GIMNAZJUM W SIERAKOWIE W SŁOWACJI 

   W dniach od 15 do 21 stycznia 2017 roku 7 uczennic i 3 nauczycielki Gimnazjum w Sierakowie miało okazję gościć w przedostatniej wizycie w ramach programu ERASMUS + w Słowacji, Kralovsky Chlmec.

   Uczniowie z 9 państw uczestniczących w projekcie musieli własnoręcznie wykonać strój ludowy pochodzący z tamtego regionu, zdobili również pierniki.

   Nauczyciele uczestniczyli w warsztatach na temat - Translation skills into education practice, które były prowadzone przez wykładowców uniwersyteckich Pana J. Rozenfeld i Panią Z. Buráková.

   Ponadto uczniowie zaprezentowali przygotowane materiały i prezentację Power Point na temat migracji. Polskie uczennice przygotowały materiały na temat migracji w Słowacji. Sierakowscy gimnazjaliści biorący udział w projekcie nakręcili krótki film na wesoło o losach polskiej rodziny emigrującej.

 Kolejnymi punktami wizyty było spotkanie z burmistrzem miasta, a następnie miał miejsce sharing dinner z rodzicami i całą społecznością szkolną.

  Ostatnie dwa dni to wycieczka w Tatry Wysokie, gdzie wszyscy uczestnicy mieli okazję zwiedzić i zobaczyć Levoča, Spiš Castle, Poprad, Štrbské Pleso, Hrebienok, lodową kaplicę, jak również spędzić miło czas w Tricklandii, Jest to miejsce, w którym znajdują się dwuwymiarowe rysunki i tworzą iluzję wizualną.

 

 

UCZNIOWIE GIMNAZJUM W SIERAKOWIE W HOLANDII NA PODSUMOWANIU PROJEKTU ERASMUS+

   W dniach od 3 do 11 marca br. uczniowie i nauczyciele Gimnazjum w Sierakowie uczestniczyli w ostatnim już spotkaniu w ramach programu Erasmus + w Holandii. Szkoła Canisius w miejscowości Almelo jest głównym koordynatorem projektu „ Power to the Pupils”, w którym uczestniczy nasza szkoła. W wizycie brało udział 6 uczniów i 3 nauczycieli. W trakcie naszego pobytu uczniowie i nauczyciele z 9 państw mieli okazję zwiedzić holenderską szkołę, która może być uznawana ze jeden z niewielu wzorów bardzo dobrze wyposażonej szkoły, szkoły na miarę 21 wieku. Uczniowie mają możliwości poza obowiązkowymi przedmiotami , wybór tych przedmiotów z którymi wiążą swoją dalszą przyszłość.

Uczniowie uczestniczyli w lekcjach, budowali roboty, tworzyli flog (blog fotograficzny). Ponadto brali udział w zajęciach sportowych. Polscy gimnazjaliści zaprezentowali przed uczniami tamtejszej szkoły wcześniej przygotowane prezentacje na temat wolnego czasu wśród nastolatków.
Byliśmy zaproszeni także do burmistrza miejscowości Almelo gdzie zapoznano nas z pracą tamtejszego urzędu.
W kolejnym dniu uczniowie szkoły holenderskiej zaprezentowali się w programie artystycznym „The voice of Canisius”.
Ponadto mieliśmy możliwość zwiedzienia Amsterdamu, Volendamu i Zandvoortu. W ostatnim dniu wszyscy uczestnicy spotkania mieli okazję sprawdzić swoją wytrzymałość fizycną i odwagę w parku linowym.
Dla nauczycieli zorganizowane zostały warsztaty na temat: „Promotion in the media”, omawiano tworzenie filmów w greenscreen. Jest to technika obróbki obrazu polegająca na zmianie tła w jednolitym kolorze na dowolny obraz.
    Międzynarodowe warsztaty finansowane przez Agencję Narodową poszczególnych krajów UE pozwoliły na wzięcie udziału w wymianach 35 uczniom i 7 nauczycielom. Wszystkie te spotkania były okazją do poznania tradycji, kultury i historii poszczególnych państw, doskonalenia języka angielskiego, poznania systemu edukacyjnego, jak również budowania tolerancji i porozumienia pomiędzy uczestnikami.
    Celem trzyletniego projektu było między innymi podniesienie świadomości uczniów związanej z różnymi zagadnieniami dnia codziennego min.: aktywności obywatelskiej, innowacji technologicznych, wykorzystywania technologi informacyjno - komunikacyjnej itp. Istotą projektu była wymiana doświadczeń w zakresie kształtowania twórczych osobowości uczniów i popularyzacja języka angielskiego.
Holenderskie spotkanie było ostatnim i równocześnie podsumowaniem trzyletnej współpracy partnerów z 10 państw.

Prezentacja "FREE TIME" SLOVAKIA

Prezentacja "POLAND - FREE TIME"